top of page

ZVOK V PODOBI
Delavnica ustvarjanja glasbe za film s koncertno izvedbo ob projekciji filmov Cinemini v Kinodvoru


DELAVNICA ustvarjanja glasbene spremljave za film in KONCERT izdelane avtorske glasbe ob praznovanju stoletnice kina na Kolodvorski.

 

Mentorja EVA JURGEC in UROŠ JEZDIĆ

 

V teku šestih dni v avgustu bomo na delavnici ustvarili avtorsko glasbo za raznovrstne kratke filme. Glasbo bomo nadgrajevali na dveh nedeljskih srečanjih v septembru in jo javno predstavili v koncertni izvedbi ob projekciji kratkih filmov Cinemini 1. oktobra. Koncert bo potekal v sklopu praznovanja 100. obletnice kina na Kolodvorski in 15. obletnice Mestnega kina Kinodvor ter programa za otroke Kinobalon.

Projekt poteka v sodelovanju s Kinodvorom in ga sofinancira Mestna občina Ljubljana (kulturno-umetnostna vzgoja). Organizacija: KUD Pojoča skleda. 

VSEBINA

Zvok v podobi je cikel vódenih delavnic, idealnih za spodbujanje glasbene ustvarjalnosti, saj otroka/mladostnika zlahka popeljejo v svet idej. Podoba je namreč močno vodilo za začetek zvočnega ustvarjanja. Skozi njo spoznavamo občutke (skrite in vidne) protagonistov filma in se sočasno učimo o svojih občutkih, čustvih in njihovem izražanju. Razmišljamo o zgodbah, o začetku, zapletu in koncu. Skozi podobo začnemo tudi raziskovati osnove zvočne podpore – zvoki predmetov, čustva/občutki (strah, veselje, radost, sreča, srd, jeza) – in nato razvijamo kompleksnejše vsebine – dramaturški lok glasbe (napoveduje/opisuje/razlaga). 

 

Veščine, ki jih pomembno razvijamo skozi delavnico:

- načrtovanje produkcije (od ideje do izvedbe ideje v strnjenem času – urnik);

- skupinsko delo (skupinska igra – sodelovanje pri razvijanju idej in kasneje pri izvedbi idej);

- koncentracija in pozornost na določeno delo;

- potek ustvarjalnega dela.

Vsebine in dejavnosti na delavnicah:

- ogled izbranih filmov, pogovor o vsebini (zgodba, čustva itd.);

- uvod v glasbeno igro – vódena improvizacija (različni karakterji, občutja, čustvena stanja, učenje harmonskih struktur, gradnja melodij itd.) v obliki zvočnih slik;

- razvijanje veščine proste in strukturirane improvizacije;

- uvod v orkestrsko igro (skupinska igra: barve – kombinacije glasbil, vloge glasbil, vloga ritma, harmonije, melodije), razvijanje veščine skupinske igre;

- praktična glasbena igra s projekcijo, zapis in struktura idej, razvijanje idej (harmonija, ritem, sekundarne melodije);

- nadgradnja glasbene igre, skupinske igre, improvizacije;

- vaja in utrjevanje izbranih idej;

- spoznavanje dramaturškega loka filma ter njegova uporaba pri strukturi glasbene spremljave;

- sinhronizacija glasbe in slike;

- priprava na koncertno izvedbo ustvarjenih vsebin.

ČASOVNI NAČRT delavnic in koncerta

24. in 25. avgust / od 10.00 do 14.00 (z odmorom)

28. do 31. avgust vsak dan od 10.00 do 14.00 (z odmorom)

17. in 24. september / od 15.00 do 18.00 (z odmorom)

29. september GENERALKA 1 / od 15.00 do 17.00

1. oktober GENERALKA 2 / od 14.00 do 16.00 / 16.30 KONCERT

KRAJ DELAVNIC in KONCERTA

Delavnice in GENERALKA 1 bodo predvidoma potekale na Waldorfski šoli Ljubljana (Streliška 12), GENERALKA 2 in koncert pa v veliki dvorani Kinodvora. 

KOMU je PROJEKT NAMENJEN?

Otrokom in mladostnikom v starosti od 8 do 19 let.

Projektu se lahko pridruži vsak, ne glede na glasbeno predznanje. Večje število mest v projektu je namenjeno otrokom in mladostnikom z glasbenim predznanjem (vsaj 3 ali več let nižje glasbene šole oziroma primerljivega programa), manjše število pa glasbenim začetnikom (z minimalnim glasbenim predznanjem ali brez). 

Število udeležencev: 15

Možnost štipendiranja (brezplačnega sodelovanja) za otroke/mladostnike iz socialno šibkega okolja – 3 udeleženci (glej PRIJAVA).

Kako lahko v skupnem projektu sodelujejo tako različni profili?

Posebna metodologija mentorjev in njune dolgoletne izkušnje v inkluzivnem orkestrskem delu omogočajo umetniško sodelovanje glasbenih začetnikov in ljubiteljev, pa tudi učencev glasbenih šol. Na delavnicah bodo na voljo zvočila, glasbila iz Orffovega instrumentarija ter ostala preprosta glasbila za sodelovanje udeležencev brez glasbenega predznanja. Način dela temelji na praktičnem principu: igranje na pamet, po posluhu – razvijanje veščine proste improvizacije (branje not ni potrebno!) za razvijanje kompleksnejših idej – strukturiranje glasbenih misli preko igre in vodene improvizacije (glasbene slike), kar omogoča ustvarjalnost komurkoli, ne glede na predhodno glasbeno znanje. Raven in težavnost izzivov na delavnici bosta prilagojeni glede na strukturo udeležencev – njihovo predznanje.

Na začetku se bomo spoznali. Ugotovili bomo, koliko ima kdo glasbenega predznanja, kako se odziva na določene metode dela in koliko zmore koncentracije. Vsak posameznik bo dobil (znanju primerno) ustvarjalno nalogo, ki jo bo razvijal sam (melodija, glasbeni motiv); med delom bosta mentorja krožila med udeleženci in pomagala, usmerjala, nadgrajevala ustvarjalne ideje. Koščke individualnih ustvarjanj bomo povezovali v celote, dodajali nove elemente (harmonično spremljavo, ritmično spremljavo, zvočne efekte) ter gradili dramaturški lok – višek in nižek glasbe glede na zgodbo filma. Nastala skupinska zvočna podoba se vadi, dopolnjuje, pili do suverenosti v izvajanju (vsak pozna svojo vlogo, spreten je v sinhronizaciji podobe in zvoka ter skupinski igri). Čim večkrat izvedemo vso glasbeno partituro za povišanje koncentracije in pozornosti, za dobro in suvereno izvedbo. Kljub miselnosti večine glasbenih pedagogov, da so tovrstni projekti nemogoči s stališča povezovanja glasbenih začetnikov in tistih, ki obiskujejo glasbeno šolo, je resnica pravzaprav drugačna. Tovrstni projekti povezujejo obe skupini, dajejo dober uvid začetnikom, kaj pomeni glasbena izobrazba, glasbenikom pa možnost kompleksnejšega dela, uvida v lastno znanje, zmožnost sodelovanja, igranja, ustvarjanja, učenja glasbe na drugačen način – saj prav zaradi začetnikov ne moremo uporabljati tipičnih metod dela glasbenih šol in podobnih programov.

CENA: 105 evrov

Ob prijavi je treba poravnati celotno prijavnino, ki znaša 105 evrov.

V primeru odpovedi:

- do 10. avgusta vrnemo znesek v višini 80 evrov;

- med 10. in 23. avgustom vrnemo znesek v višini 60 evrov;

- po 23. avgustu prijavnine ne vračamo;

- zaradi utemeljenega zdravstvenega razloga v vsakem od zgornjih primerov vrnemo 90 evrov. 

V ceno niso vštete vstopnice za obisk koncerta. 

KAKO POTEKA PRIJAVA? 

Prosimo vas, da pred prijavo najprej preberete zavihek  NEKAJ NAPOTKOV PRED PRIJAVO

V primeru, da se s pogoji strinjate, prijava poteka takole: 

1. izpolnite prijavnico v zavihku PRIJAVA;

2. nakažite prijavnino (podatki za nakazilo so vpisani v prijavnici), ki znaša 105 evrov (razen v primeru štipendiranja za udeležence iz socialno šibkega okolja ter v primeru, da se uvrščate na čakalno listo). S tem je vaša prijava veljavna.

 

Pogoji prijave in vračilo denarja v primeru odpovedi so zapisani zgoraj in v zavihku NEKAJ NAPOTKOV PRED PRIJAVO.

3. Mogoče je, da bodo mesta hitro zapolnjena; v tem primeru se lahko vpišete na čakalno listo, za kar plačilo prijavnine ni potrebno. 

Najlepša hvala za razumevanje!

bottom of page